راهنمای نویسندگان

راهنمای نگارش مقالات

 

لطفاً قبل از ارسال مقاله، به نکات زیر به‌طور دقیق توجه فرمایید (عدم رعایت نکات موجب کنارگذاشتن مقاله از روند بررسی می شود):

1. موضوع مقاله یا نقد و معرفی کتاب باید با حوزه فعالیت فصلنامه یعنی: « روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای» همخوانی داشته باشد.

2. مقاله باید واجد معیارها و ضوابط علمی تحقیق، به‌ویژه از بعد نظری و روشی، به شکلی که در زیر خواهد آمد، باشد.

3. حجم مقاله بین 6500 تا 7000 کلمه، در محیط ویندوز  با نرم‌افزار  Word  فرمت  doc 2003-2007  و متن آن با قلم لوتوس 13 نازک تایپ شده باشد.

4. منابع و پی‌نوشت‌ها به‌طور کامل در انتهای مقاله آورده شود.

5. قبل از ارسال مقاله،‌ متن تایپ شده را به دقت بازخوانی کنید و غلط‌های تایپی و احتمالاً‌ جاافتادگی‌ها را اصلاح کنید. نویسندگان  در نوشتن نام و سمت خود و همکاران دقت تمام داشته باشند، زیرا نام و سمت آنها در نشریه همانگونه خواهد آمد که در ابتدا  خود را معرفی کرده اند. تغییرات بعدی امکان پذیر نیست.

6. تمام نقل‌قول‌های مستقیم داخل گیومه می‌آید و پس از آن به منبع با شماره صفحه اشاره می‌شود.

7. ارجاع به منبع با سه مشخصه در متن میان پرانتز می‌آید (نام صاحب اثر، سال چاپ: شماره صفحه منبع)

  • مثال برای کتاب یا نشریه (نویسنده، سال:  شماره صفحه)

    ارجاع اینترنتی درون متن (نویسنده،  نام سایت، سال) در صورت استفاده مکرر اما متفاوت از یک سایت  (بدون نام نویسنده) در یک سال مشابه، برای تفاوت گذاری از حروف   ABCD…. در پرانتز استفاده شود. مثال ( nytimes, 2014, (A)  بدون (www.com.org....)اما در پایان مقاله در قسمت منابع همراه با نام سایت، نام نویسنده (در صورت وجود)، حرف مشخص کننده در متن مقاله (A,B,C,...) موضوع و نشانی کامل اینترنتی و تاریخ قرائت آورده می شود.

8. در مواردی که از یک منبع برای بار دوم یا بیشتر به‌طور متوالی استفاده می‌شود، می بایست رفرنس درون متنی مطابق مثال بالا بطور کامل آورده شود. ذکر "همان" یا "Ibid" پذیرفته نیست.

9. اگر کتاب یا مقالة فارسی دارای دو نویسنده باشد، نام هر دو، با اولویت نویسنده اصلی باید قید گردد و در صورتی که اثر دارای سه یا بیش از سه نویسنده باشد، باید صرفاً نام نویسنده اصلی قید گردد و در مورد بقیه، به ذکر عبارت «و دیگران» اکتفا گردد. مثال: «احمدی و دیگران، سال: صفحه ...».

10. اگر مقاله به زبان انگلیسی و دارای دو نویسنده باشد، قید نام هر دو لازم است. مثال: «Stoner & Freedman,…». اما اگر دارای سه یا بیش از سه نویسنده باشد، نام نویسنده اول آورده می‌شود و در مورد بقیه، به صورت «Stoner & et al, …» می‌آید.

11. اسامی، اصطلاحات و عبارات غیرفارسی، در متن فارسی نمی‌آید. بنابراین در صورت لزوم، در داخل متن شماره‌گذاری و معادل لاتین آن‌ در پاورقی نوشته می‌شود.

12. در متن مقاله، عنوان‌های اصلی با قلم تیتر 14و عنوان‌های فرعی با قلم تیتر 12 سیاه و نام کتابها با قلم لوتوس 12 سیاه ایتالیک آورده شود.

13. دقت فرمایید املا و انشای مقاله به‌طور صحیح، سلیس و روان باشد و علایم سجاوندی نظیر نقطه، دو نقطه، چند نقطه، نقطه ویرگول، ویرگول، گیومه، پرانتز، کروشه و مانند آن صحیح به کار رود.

- بین واژه‌های مرکب و جمع‌بسته‌شده با «ها» و نیز افعالی که دارای نشانۀ استمرار «می» هستند، و نظایر آنها، نیم‌فاصله رعایت شود؛ مثال می کند ←می‌کند ؛

 برنامه ‌ریزی← برنامه‌ریزی؛ بین الملل← بین‌الملل؛ شکل گیری← شکل‌گیری؛

دوره های← دوره‌های؛ سمت‌ گیری← سمت‌گیری؛ برنامه ای ← برنامه‌ای

- در ارجاع‌های درون متن و منابع شیوۀ مجله‌های چاپ شده اخیر رعایت شود

14. جداول و نمودارهای داخل متن باید به ترتیب دارای شماره و عنوان باشد و شرح آن به‌صورت وسط‌چین بر روی جدول و زیر نمودار تایپ می‌شود. اعداد داخل جدول باید به فارسی و به صورت چپ‌چین تایپ شوند. هر جدول یا نمودار با یک فاصلة تایپی از متن قبل و بعد از خود قرار می‌گیرد و منبع جدول یا نمودار بلافاصله سمت چپ زیر جدول قید می‌گردد. ذکر واحد مربوط به اعداد هر جدول یا نمودار نیز ضروری است.

15. چکیده انگلیسی باید عیناً ترجمه چکیده فارسی باشد. چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی همچنین در پایان متن مقاله آورده شوند.

16. فایل و متن مقاله باید بدون نام و ایمیل نویسنده باشد.

17.   چکیده  مقاله باید حاوی هدف، سوال (ها)، فرضیه (ها)،  روش تحقیق و نتایج تحقیق باشد. فایل چکیده فارسی و چکیده انگلیسی همراه با کلمات کلیدی ضمیمه شود.

18. هزینه بررسی و انتشار مقاله پس از تائید داوری و هیات تحریریه  مبلغ5000000 ریال می باشد. 

 

راهنمای نقد کتاب

1. کتابی که معرفی و نقد و بررسی می‌شود باید در حوزه روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای باشد.

2. نقد کتاب بین 3 تا حداکثر 5 صفحه و با نرم‌افزار  Word  فرمت   2007-2003 doc در محیط ویندوز و با فونت لوتوس 13 نازک تایپ شود.

3. در نقد کتاب، ابتدا باید مشخصات کامل کتاب شامل: عنوان کتاب، نام و نام خانوادگی مؤلف و مترجم، ناشر، محل نشر، نوبت چاپ، تاریخ انتشار و تعداد صفحات ذکر شود.

4. خلاصه‌ای از تمام فصول کتاب مطرح شود و در مرحله بعد نقد کتاب شامل نقاط قوت و ضعف آن صورت ‌گیرد.

5. نقد ممکن است ناظر به شکل، محتوا یا روش کتاب یا همه موارد فوق باشد:

نقد محتوایی شامل مبانی نظری تحقیق، تجزیه و تحلیل یافته‌ها، پاسخ‌گویی به پرسشهای تحقیق و دستیابی به اهداف مورد نظر و پایایی و روایی نتایج تحقیق

نقد روشی ناظر به روش تحقیق کتاب شامل بررسی منابع مورد استفاده، روشهای نمونه‌گیری، متغیرها، آزمون فرضیه‌ها و مانند آن می‌باشد.

نقد شکلی ناظر به نواقص چاپی، ویرایشی، فصل‌بندی و ترتیب سازماندهی مطالب است.

 

سامانه یکپارچه نشریات ادواری مبتنی بر وب (سینا وب)

 راهنمای ارسال مقاله

 ورود به سیستم

برای ورود به سیستم تکمیل فرم ثبت نام  الزامی است.

برای ثبت نام در سیستم  مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

ابتدا روی لینک مجله کلیک کنید. سایت مجله به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است. پس از انتخاب زبان مجله(ترجیحاً زبان فارسی)، روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و فرم مربوطه را به دقت تکمیل کنید. تکمیل مواردی که با ستاره مشخص شده، الزامی است. اطلاعات کامل خود را (به جز نام کاربری و رمز عبور) ترجیحاً به زبان فارسی وارد کنید.

آدرس ایمیل خود را به دقت وارد کنید . از این پس از طریق همین آدرس با شما تماس گرفته خواهد شد. پس از تکمیل و ارسال فرم ثبت نام، نام کاربری و کلمه عبور به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.  برای ادامه کار، با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور وارد سیستم شوید. پس از ورود به سیستم، کلمه عبور را تغییر دهید. یادآور می‌شود امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد.

در صورت فراموشی کلمه عبور، آدرس ایمیل خود را در بخش مربوطه وارد کنید. کلمه عبور جدید به آدرس شما ارسال می‌شود. توصیه می‌شود پس از وارد شدن به سیستم، کلمه عبور خود را تغییر دهید.

نام کاربری و کلمه عبور خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. مسئولیت ورود درست اطلاعات بر عهده شماست. برای تغییر مشخصات و یا آدرس خود روی لینک مشاهده اطلاعات شخصی کلیک کنید.

چنانچه مشکل خاصی در ورود اطلاعات داشته باشید، با مدیر سامانه تماس حاصل فرمایید.

 

صفحه اختصاصی نویسنده

ارسال مقالات جدید: در این بخش امکان ارسال مقاله جدید و تکمیل اطلاعات مقالات ارسال شده وجود دارد. برای ارسال مقاله جدید تکمیل فرم ثبت‌نام و همچنین تکمیل اطلاعات فرم ارسال مقاله، الزامی است. چگونگی ثبت نام در سیستم و ارسال مقاله در ادامه آمده است.

مقالات نیازمند بازنگری: در این بخش مقالاتی که مورد پذیرش قرار گرفته است و نیازمند بازنگری یا در حال بازنگری است نمایش داده می‎‌شود. در این بخش همچنین فهرست مقالاتی که به هر دلیل در بازه زمانی یک ماهه بازنگری نشده و از سیستم حذف شده است نمایش داده می‌شود. مشاهده آخرین وضعیت مقالاتی که به وسیله هیأت تحریریه پذیرفته شده  و نیازمند بازنگری و انجام اصلاحات است در این قسمت امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است مقالاتی که به هر دلیل در موعد مقرر بازنگری نشوند از سیستم حذف می‌شوند و در صورت تمایل این امکان وجود دارد تا مجدداً برای مجله ارسال شود.

 

مقالات تکمیل شده: در این بخش مقالات آماده انتشار و همچنین مقالاتی که بررسی آن با درخواست نویسنده لغو شده و همچنین مقالاتی که از طریق فراخوان ارسال شده است نمایش داده می‌شود.

پس از ورود به سیستم برای دسترسی به امکانات آن روی لینک مربوط به صفحه شخصی، کلیک کنید.

 

-------------------------------------

ارسال مقاله جدید

 

برای ارسال مقاله جدید، تکمیل  اطلاعات زیر الزامی است:

 

-         انتخاب نوع مقاله: (مقاله مستقل، طرح پژوهشی، مقاله مروری و ...)

 

-         وارد کردن عنوان: عنوان کوتاه نیز باید در قسمت مربوطه وارد شود.

 

-         اضافه کردن اطلاعات نویسنده (نویسندگان):

 

o       در صورتی که مقاله بیش از یک نویسنده دارد، اطلاعات کامل نویسنده را در بخش مربوطه وارد کنید. در صورتی که یکی از این نویسندگان به عنوان نویسنده عهده‌دار مقاله مشخص شود، ثبت نام  ایشان در سیستم  ضروری است. تمامی مکاتبات دفتر مجله با نویسنده عهده‌دار مقاله خواهد بود.

 

-         وارد کردن چکیده مقاله: (چکیده مقاله باید بین 150 تا 250 کلمه باشد.)

 

-         افزودن کلمات کلیدی: (کلمات کلید باید بین 4 تا 7 کلید واژه باشد و با علامت ؛ یا ; از یکدیگر جدا شوند)

 

-         انتخاب موضوع: در صورتی که مقاله شما مربوط به یکی از موضوعاتی باشد که در بخش انتخاب موضوع وجود دارد، موضوع مربوطه را انتخاب کنید.

 

-         توضیحات اضافی:  در ابن بخش چنانچه توضیح خاصی در ارتباط با مقاله ضروری است برای هیأت تحریریه ارسال کنید.

 

-         پذیرش شرایط و ضوابط مجله: برای ادامه کار در صورتی که شرایط و ضوابط مجله را در  ارتباط با اصیل بودن کار تحقیقی و عدم ارسال آن برای سایر نشریات قبول دارید در بخش مربوطه علامت بزنید.

 

-         داوران پیشنهادی: امکان پیشنهاد داور به وسیله نویسنده وجود دارد. البته پذیرش آن مشروط به موافقت هیأت تحریریه است.

 

-         اضافه کردن فایلها: برای ثبت مقاله در سیستم نشریات علمی، ارسال سه فایل زیر الزامی است:

 

o       فایل نامه به سردبیر مبنی بر درخواست بررسی مقاله

 

o       فایل چک لیست برای اطمینان از تکمیل تمامی موارد درخواستی

 

o       فایل اصلی مقاله: این فایل باید بدون مشخصات نویسنده باشد و بیش از 2 مگابایت نیز نباشد.

 

o       جداول، نمودارها و تصاویر را به صورت جداگانه نیز  ارسال کنید.

 

o       در صورت نیاز سایر اطلاعات مربوط به مستندات مقاله را نیز وارد کنید.

 

-         تکمیل ارسال مقاله: پس از تکمیل تمامی اطلاعات و ارسال فایلها برای ادامه کار روی لینک تکمیل ارسال مقاله کلیلک کنید.

 

o       لازم به ذکر است که تا مرحله تکمیل کامل  اطلاعات و ارسال مقاله، امکان ویرایش اطلاعات وجود دارد.

 

-          مشاهده آخرین وضعیت مقاله: برای مشاهده آخرین وضعیت مقاله روی صفحه شخصی نویسنده کلیلک کنید.

 

در صورتی که مقاله شما به صورت کامل ارسال شده باشد در بخش "مقالات ارسال شده / نهایی" دیده می‌شود.  در صورتی که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفته و نیازمند بازنگری  باشد در بخش قابل بازنگری مشاهده می‌شود. مقالات در حال بازنگری نیز در همین قسمت قابل مشاهده است.